Zaburzenia lękowe

Nerwica

Nerwica to nietypowy obraz kliniczny stanu psychicznego człowieka, za który odpowiadają negatywne uczucia i emocje. Istnieje kilka rodzajów tej choroby, które mogą wpływać na daną osobę. Osoby z nerwicą mają wielkie obawy do tego, co ich otacza lub spotyka. Ponadto są bardzo wrażliwi emocjonalnie i nie reagują dobrze na zmiany lub krytykę.

Co to jest nerwica?

Nerwica to zaburzenie ściśle związane z wysokim poziomem stresu. Jej objawy zwykle różnią się w zależności od osoby. Ale istnieją pewne symptomy, które mogą świadczyć o istnieniu zaburzenia. Wśród nich jest:

  • strach przed typowymi codziennymi sytuacjami,
  • wahania nastroju bez wyraźnego powodu,
  • przewlekłe poczucie stresu,
  • wybuchowość,
  • zamartwianie się nawet bez konkretnej przyczyny,
  • zachowania histeryczne,
  • fobia.

Jak już wspomniano, objawy nerwicy mogą się różnić w zależności od osoby, a także od rodzaju nerwicy. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na te, ale także na wszelkie inne oznaki choroby. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym skuteczniejsza będzie terapia i szybsze jej efekty.

Jakie są przyczyny nerwicy?

Jedno z wyjaśnień przyczyn nerwicy głosi, że jest ona związana z konfliktem psychicznym, który prawdopodobnie ma początek w dzieciństwie. Ten konflikt jest wypierany, co w psychoanalizie jest zjawiskiem działającym jako mechanizm obronny przed szkodliwymi dla siebie ideami. Innymi słowy, są to sytuacje, wspomnienia lub uczucia, które osoba z nerwicą tłumi, aby się chronić.

Kiedy człowiek z nerwicą doświadcza negatywnej sytuacji, która wpływa na jego zdrowie psychiczne, stara się zastąpić przeszłe wydarzenie bardziej satysfakcjonującą rzeczywistością. W tym wykreowanym świecie stara się złagodzić swoje niepokoje i zaspokoić swoje pragnienia. Ale ponieważ to nie jest prawdziwe, buduje konflikt między fantazją a rzeczywistością.

W związku z tym przyczyny nerwicy są zróżnicowane i podlegają ocenie psychologa. W badaniu psychologicznemu określa się konkretne czynniki i podejmuje decyzję o odpowiedniej terapii.