Nerwica to nietypowy obraz kliniczny stanu psychicznego człowieka, za który odpowiadają negatywne uczucia i emocje. Istnieje kilka rodzajów tej choroby, które mogą wpływać na daną osobę. Osoby z nerwicą mają wielkie obawy do tego, co ich otacza lub spotyka. Ponadto są bardzo wrażliwi emocjonalnie i nie reagują dobrze na zmiany lub krytykę.
Co to jest nerwica?
Nerwica to zaburzenie ściśle związane z wysokim poziomem stresu. Jej objawy zwykle różnią się w zależności od osoby. Ale istnieją pewne symptomy, które mogą świadczyć o istnieniu zaburzenia. Wśród nich jest:
- strach przed typowymi codziennymi sytuacjami,
- wahania nastroju bez wyraźnego powodu,
- przewlekłe poczucie stresu,
- wybuchowość,
- zamartwianie się nawet bez konkretnej przyczyny,
- zachowania histeryczne,
- fobia.
Jak już wspomniano, objawy nerwicy mogą się różnić w zależności od osoby, a także od rodzaju nerwicy. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na te, ale także na wszelkie inne oznaki choroby. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym skuteczniejsza będzie terapia i szybsze jej efekty.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Jedno z wyjaśnień przyczyn nerwicy głosi, że jest ona związana z konfliktem psychicznym, który prawdopodobnie ma początek w dzieciństwie. Ten konflikt jest wypierany, co w psychoanalizie jest zjawiskiem działającym jako mechanizm obronny przed szkodliwymi dla siebie ideami. Innymi słowy, są to sytuacje, wspomnienia lub uczucia, które osoba z nerwicą tłumi, aby się chronić.
Kiedy człowiek z nerwicą doświadcza negatywnej sytuacji, która wpływa na jego zdrowie psychiczne, stara się zastąpić przeszłe wydarzenie bardziej satysfakcjonującą rzeczywistością. W tym wykreowanym świecie stara się złagodzić swoje niepokoje i zaspokoić swoje pragnienia. Ale ponieważ to nie jest prawdziwe, buduje konflikt między fantazją a rzeczywistością.
W związku z tym przyczyny nerwicy są zróżnicowane i podlegają ocenie psychologa. W badaniu psychologicznemu określa się konkretne czynniki i podejmuje decyzję o odpowiedniej terapii.